Motivul pentru care ne îmbătrâneşte faţa, legat de oase

Motivul pentru care ne îmbătrâneşte faţa, legat de oase
Data publicarii: 15 Noiembrie 2007

Doi medici de la Centrul Medical al Universităţii Duke susţin că motivul prin care faţa se lasă o dată cu înaintarea în vârstă, poate fi şi unul arhitectural, legat de oase.

La studiul efectuat au participat peste 100 de pacienţi, atât femei cât şi bărbaţi. Concluziile arată că aceste schimbări sunt mai dramatice în cazul persoanelor de sex feminin.

„Oasele feţei par să se încline înainte pe măsură ce îmbătrânim, ceea ce duce la pierderea sprijinului pentru ţesuturile moi. Acest lucru duce la aspectul căzut al feţei“, au explicat cercetătorii.

Rezullatele studiului reprezintă un pas important în chirurgia estetică, noi metode pentru întinerirea feţei putând fi dezvoltate.

Mai multe citiţi în Gândul.

 

Program Acasa TV
  • Vineri
  • 06:00 Secretul care ne uneste
    120 min
    08:00 Juramant pentru o viata
    60 min
    09:00 Ramasitele trecutului
    60 min
    10:00 Iubirea din mine
    60 min
    11:00 Stirile Acasa Actualitati
    60 min
    12:00 Rosalinda
    60 min
    13:00 Ramasitele trecutului
    60 min
    14:00 Dallas
    60 min
    15:00 Stirile Acasa Magazin
    60 min
    16:00 Sapte pasi catre iubire
    60 min
    17:00 Contele: dragoste si onoare
    120 min
    19:00 Secretul care ne uneste
    120 min
    21:00 Juramant pentru o viata
    60 min
    22:00 Dallas
    60 min
    23:00 Un destin la rascruce
    60 min
    00:00 Rosalinda
    60 min
    01:00 Ramasitele trecutului
    60 min
    02:00 Speranta si mandrie
    195 min
    05:15 Stirile Acasa Magazin
    45 min
    06:00 Vino inapoi!
    120 min
Modifică setările cookies