La Povestiri adevarate: Cum ar trebui pedepsita nepasarea care duce la moartea unui om?

La Povestiri adevarate: Cum ar trebui pedepsita nepasarea care duce la moartea unui om?
Citeste mai mult despre: malpraxis, Povestiri adevarate
Data publicarii: 26 Ianuarie 2009

Cazul bărbatului purtat de la un spital la altul, care a murit neprimind îngrijirile necesare, a răscolit sistemul sanitar românesc, iar vinovaţii au fost traşi la răspundere.

Ministrul sănătăţii, Ion Bazac, s-a implicat în rezolvarea acestui caz revoltător. Managerului şi directorului medical de la spitalul Judeţean de urgenţă Slatina, medicilor şi asistentei şefe de la Primiri Urgenţă li s-au desfăcut contractele de muncă.

O doctoriţă şi alte trei asistente au primit sancţiuni disciplinare. Cei care au sacrificat viaţa unui om din cauza indolenţei lor se simtit acum lezaţi, nedreptăţiţi!

Cei care au dus la moartea pacientului sunt vinovaţi de neglijenţă în serviciu şi trebuie să răspundă în faţa legii pentru fapta lor, a susţinut avocatul Adrian Zamfirache, aflat în studioul Poveştirilor.

 

Program Acasa TV
  • Duminică
  • 06:00 Vino inapoi!
    120 min
    08:00 Lectii de viata
    60 min
    09:00 Doctor de bine - Acasa primavara 2026
    15 min
    09:15 iBani - Acasa primavara 2026
    30 min
    09:45 ProVerde - Acasa primavara 2026
    15 min
    10:00 Pe tine te-am iubit mereu
    105 min
    11:45 Esmeralda
    195 min
    15:00 Vino inapoi!
    120 min
    17:00 Lectii de viata
    60 min
    18:00 Familia
    120 min
    20:00 Inima de tigan
    90 min
    21:30 Sarut de octombrie
    120 min
    23:30 Un destin la rascruce
    60 min
    00:30 Inima de tigan
    90 min
    02:00 Familia
    135 min
    04:15 Sarut de octombrie
    105 min
    06:00 Secretul care ne uneste
    135 min
Modifică setările cookies