In Romania, insa, nici macar protezele nu sunt gratuite. Paradoxal, statul suporta, insa, cheltuieli mult mai costisitoare, precum cele de schimbare de sex.
Magdalena Cernat are 44 de ani, doi copii si un sot iubitor. In ianuarie 2010, a fost diagnosticata, insa, cu cancer la san si s-a alaturat astfel unei statistici seci: 65.000de femei au aceasta boala in Romania. Magdalena a avut, insa, 50% sanse de supravietuire si a luptat. A luptat cu boala si, din pacate, si cu un sistem medical acaparat de un cancer generalizat.
Intr-un final, chimioterapia i-a salvat viata, dar nu si sanul. A urmat o operatie de extirpare de san, o trauma profunda pentru o femeie. In occident, astfel de paciente sunt consiliate post-operator de un psiholog. La noi, se privesc in oglinda si sunt singure.
Dupa o perioada, femeia operata la san poate reveni, totusi, la o viata cat de cat normala. Cu ajutorul unor accesorii speciale.
Practic, o singura operatie de schimbare de sex ar putea acoperi costurile pentru peste 700 de femei care au nevoie de proteze la san.
In alte tari, nu numai ca nu exista cuvantul "spaga", dar statul deconteaza total sau macar partial protezele pentru san. Mai mult, tari care au grija de locuitorii lor deconteaza chiar si sutienele speciale sau perucile femeilor care fac chimioterapie.
Drama femeilor cu cancer la san: protezele nu sunt gratuiteLa noi, statul, indiferent de culoarea politica a celor care au trecut pe la guvernare, raspunde ferm la orice intrebare pusa pe acest subiect.
In schimb, in Romania, cei care vor sa-si schimbe sexul sunt considerati oameni cu probleme psihice care trebuie ajutati. Asa ca statul le deconteaza integral operatiile.
06:00 | Pariu cu destinul 120 min
|
---|---|
08:00 | Leylifer 60 min
|
09:00 | Scrisoarea de adio 60 min
|
10:00 | Nu-i nimeni ca mine 60 min
|
11:00 | Stirile Acasa Actualitati 60 min
|
12:00 | Esmeralda 60 min
|
13:00 | Valuri de pasiune 120 min
|
15:00 | Stirile Acasa Magazin 60 min
|
16:00 | Fata cu ochi de onix 60 min
|
17:00 | Feluri de iubire 120 min
|
19:00 | Pariu cu destinul 120 min
|
21:00 | Leylifer 60 min
|
22:00 | Scrisoarea de adio 60 min
|
23:00 | Dulce razbunare 75 min
|
00:15 | Esmeralda 60 min
|
01:15 | Leylifer 60 min
|
02:15 | Dila 180 min
|
05:15 | Stirile Acasa Magazin 45 min
|
06:00 | Ajutor, ma indragostesc! 120 min
|